najnowsze oferty !

Atrakcje - HEL - Rezydencja Prezydenta RP

HEL - Rezydencja Prezydenta RP

Rezydencja Prezydenta RP na Helu – wypoczynek i... dyplomacja

Hel to idealne miejsce na urlop ze względu na piaszczyste plaże, cudowne widoki, czyste powietrze... Nie od dziś wiedzą o tym także polskie elity – Półwysep Helski już w dwudziestoleciu międzywojennym był jednym z ich ulubionych miejsc wypoczynku. Tak zostało do dziś. Na Helu mieści się bowiem Rezydencja Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wakacje w doborowym sąsiedztwie? Tylko na Mierzei Helskiej!

Rezydencja Prezydenta RP – podstawowe

Na początku warto wspomnieć, że do dyspozycji prezydenta naszego kraju – poza warszawskimi siedzibami w Pałacu Prezydenckim i w Belwederze – pozostają trzy inne rezydencje: w Ciechocinku, w Wiśle i właśnie na Helu. Te dwie ostatnie pełnią rolę centrów rekreacyjno-konferencyjnych. Prezydent RP może w nich więc nie tylko wypoczywać, ale także przyjmować oficjalnych gości. Dlaczego Hel?

Jak już wspomnieliśmy, urlopy czołowych polityków na Mierzei Helskiej mają swoją długą tradycję. W latach 30. XX wieku częstym gościem willi Muszelka w Juracie był prezydent Ignacy Mościcki. Po wojnie bywali na Półwyspie Helskim partyjni dygnitarze – w leśnych okolicach Juraty powstał Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Nie był jednak tak często wykorzystywany, jak zakładano, i szybko popadł w ruinę.

Po 1989 r. ośrodek przejęty został przez Kancelarię Prezydenta RP, zaś kilka lat później rozpoczął się remont. Cały ośrodek w nowym kształcie, złożony z dwóch willi (jedna dla pary prezydenckiej, druga dla prezydenckich gości), konferencyjnego budynku „Panorama” oraz kilku mniejszych obiektów, został oddany do użytku w 2003 r.

Rezydencja Prezydenta na Mierzei Helskiej to nie tylko miejsce odpoczynku. Głowa państwa z chęcią przyjmuje tutaj zagranicznych gości. Do tej pory na Helu gościli m.in. Vaclav Havel, król Hiszpanii Juan Carlos, Angela Merkel, George W. Bush... Doborowe towarzystwo, prawda?
        Hel czy Jurata? 

Media często mylnie i skrótowo podają, że Rezydencja Prezydenta RP mieści się w miejscowości Jurata. To błąd – choć faktycznie bardzo blisko stąd do Juraty, pod względem administracyjnym teren ten należy do gminy Hel. Można to tłumaczyć tradycją – wszak już Mościcki jeździł do Juraty... :)

Niezależnie od tego, czy Waszym celem będzie Hel, czy Jurata, do prezydenckiej rezydencji będziecie mieli rzut beretem. Beretu szkoda, ale okiem można rzucić... :)

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.