najnowsze oferty !

Atrakcje - Sporty wodne na Helu – kitesurfing, windsurfing

Sporty wodne na Helu – kitesurfing, windsurfing

Sporty wodne na Helu – kitesurfing, windsurfing

Półwysep Helski słusznie jest nazywany rajem dla tych, którzy kochają sporty wodne. Wszystko dzięki wspaniałej sąsiadce – Zatoka Pucka stwarza bowiem świetne warunki do kitesurfingu i windsurfingu. Nie ma się co zastanawiać – zabierajcie swoje deski i żagle i ruszajcie na Hel!

Kitesurfing, windsurfing – co to za sporty?

Oprócz sportowców-zapaleńców wybierają się na Hel także i ci, którym kitesurfing i windsurfing są zupełnie obce. Wyjaśnijmy więc, na czym polegają te dyscypliny i czego potrzebujemy, by móc oddawać się przyjemności ich uprawiania.

Windsurfing to nazwa chyba bardziej rozpowszechniona. To określenie dyscypliny polegającej na pływaniu po powierzchni wody na desce w żaglem – surfer stoi, trzymając elastyczny pędnik połączony z żaglem. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „wind” oznaczającego wiatr. Bo bez wiatru w żagle ani rusz :) Polacy uprawiają windsurfing od dawna, a nawet odnoszą w nim międzynarodowe sukcesy. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie medale w tej dyscyplinie wywalczyli Przemysław Miarczyński i Zofia Klepacka. Swoją przygodę z windsurfingiem zaczynali właśnie na Zatoce Puckiej, więc kto wie? Może i przed Wami świetlana przyszłość :)

Kojarzycie charakterystyczne kolorowe latawce unoszące się między kwietniem a październikiem nad Zatoką Pucką? To nic innego, jak znak, że i kitesurfing podbija serca naszych rodaków. Polega on na surfowaniu na desce, do której przyczepiony jest specyficzny „latawiec” (stąd nazwa – od angielskiego „kite” - latawiec), z wyglądu przypominający bardziej spadochron. To bardzo widowiskowa dyscyplina nie tylko ze względu na same latawce, ale też efektowne tricki wykonywane przez surferów.

Sporty wodne na Helu – dla kogo?

Sporty wodne na Helu uprawiać może każdy – liczne wypożyczalnie sprzętu i szkółki windsurfingowe czy kitesurfingowe na Półwyspie Helskim zachęcają do spróbowania swoich sił na falach. Trzeba jednak spełniać kilka wymagań. Pierwszy warunek – koniecznie należy umieć dobrze pływać. Na początku ciągle spada się do wody, łatwo ześlizgnąć się z deski (zresztą często zdarza się to i doświadczonym windsurferom) – trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś, kto nie umie pływać, poradził sobie w takiej sytuacji. 

Ponadto kitesurfing i windsurfing wiążą się (przynajmniej w lecie) z ciągłym przebywaniem w pełnym słońcu. Osoby o wrażliwej skórze mogą temu zaradzić, wcześniej zaopatrzywszy się w kremy z filtrem. Natomiast ci, którym słońce nie służy z innych powodów, powinni wcześniej skonsultować chęć uprawiania sportów wodnych na Helu z lekarzem. Ze zdrowiem nie ma żartów!

Kitesurfing i windsurfing na Helu – gdzie najlepiej?

Półwysep Helski bije rekordy popularności nie tylko wśród polskich windsurferów i kitesurferów. Wielbiciele tych aktywności z całej Europy niezwykle chętnie przyjeżdżają na Hel ze względu na świetne warunki naturalne. Położenie geograficzne jest znakomite – Mierzeja Helska tworzy naturalną zaporę dla Bałtyku i sprawia, że wiatry na Zatoce Puckiej są idealne dla surferów. Hel ma też doskonale rozwinięte zaplecze – wypożyczalnie sprzętu, szkółki windsurfingowe itd. Chętni mają tu wszystko na wyciągnięcie ręki :)

Gdzie na Helu najbardziej kwitnie windsurfing i kitesurfing? Można przewrotnie odpowiedzieć, że wszędzie :) Specjalnie dla Was wybraliśmy kilka najfajniejszych naszym zdaniem ośrodków szkoleniowych i wypożyczalni sprzętu na całym Półwyspie Helskim.

Water Sport Center – to ośrodek z bazą na Campingu Chałupy 6, między Chałupami a Kuźnicą. Oferta Water Sport Center jest bardzo szeroka. Wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy nauczą obchodzić się z deskami i odkrywać uroki windsurfingu i kitesurfingu – ale to nie wszystko. Dla chętnych także wakeboarding – czyli surfowanie na desce przymocowanej do łodzi lub wyciągu (uważany za jeden z najbezpieczniejszych sportów wodnych), skutery wodne czy funsurfing – czyli szaleństwa na popularnym bananie przymocowanym do motorówki. To nie tylko opcja na wakacje – Water Sport Center w Chałupach organizuje też eventy firmowe i imprezy integracyjne. Więcej informacji na stronie ośrodka:http://watersportcenter.pl/.

Molo Surf Jastarnia – znajduje się na campingu przy ul. Rybackiej w Jastarni i działa od 2011 roku. Stawia przede wszystkim na obozy windsurfingowe i szkolenia z windsurfingu i kitesurfingu na Zatoce Puckiej. Dodatkowe atrakcje, na jakie można się tu skusić, to narty wodne, wakeboarding czy rejs katamaranem. Do dyspozycji gości pozostaje także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Profesjonalni instruktorzy sportów wodnych i ratownicy WOPR gwarantują świetną i bezpieczną zabawę. Dowiedz się więcej na http://www.molosurf.com/.

Szkoła Windsurfingowa Locales – od ponad 10 lat działa na campingu III w Chałupach. Szkoła windsurfingu i kitesurfingu, wypożyczalnia sprzętu wodnego, baza noclegowa i gastronomiczna oraz specjalistyczny sklep dla surferów w jednym miejscu – to ogromny atut tego miejsca. Tutejsi instruktorzy posiadają długoletnie doświadczenie w trenowaniu zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników kitesurfingu i windsurfingu. Organizowane są tu obozy windsurfingowe dla dzieci i młodzieży, można też skorzystać z kursów weekendowych lub wykupić pojedyncze godziny z instruktorem. Szczegółowe informacje na stronie: http://www.locales.pl/. ProSurfing – to licencjonowana szkoła windsurfingu, jedna z najstarszych w Polsce – działa od 1994. Ośrodek mieści się w przepięknej Juracie, ukryty w borze sosnowym ok. 400 m od centrum miasteczka. Organizuje się tu szkolenia i kursy, weekendowe bądź dłuższe, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych surferów. Do dyspozycji gości wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu wodnego. ProSurfing Jurata posiada licencję do nadawania patentów międzynarodowych. Dość bogata jest także oferta dla firm – imprezy integracyjne, wycieczki itd. Szczegóły na stronie ośrodka: http://www.prosurfing.pl/.

Surf Point – szkoła windsurfingu i kitesurfingu, a także licencjonowany ośrodek szkolenia instruktorów tych sportów. Posiada dwie filie w Jastarni – Baza Posejdon działa na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Posejdon, zaś Baza Maszoperia na campingu Maszoperia. Zaletą jest lokalizacja obu tych baz. W pobliżu nie ma innych szkółek sportów wodnych, więc na wodzie nie ma tłoku, można poszaleć ;) Najwyższej klasy sprzęt wodny i indywidualne podejście do ucznia to największa zaleta Surf Point Jastarnia. Więcej o ofercie i atmosferze szkoły można dowiedzieć się na stronie: http://www.surfpoint.pl/

Warto przekonać się na własnej skórze, jak dużo radości dają sporty wodne. Windsurfing i kitesurfing mogą stać się pasją na całe życie, okazją do poznania fascynujących nowych ludzi, najlepszą opcją aktywnego wypoczynku nad Bałtykiem. Nie ma w Polsce (a chyba i w całej Europie) drugiego tak fajnego miejsca dla surferów jak Półwysep Helski... Wykorzystajmy tę szansę podczas naszego urlopu :)

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.